Öğrenci koçluğu nedir ve ne işe yarar?

Eğitim alanında son dönemde ön plana çıkmış yeni bir uygulama var; Öğrenci Koçluğu ve eğitim danışmanlığı. Peki, ” Öğrenci Koçluğu nedir? Hangi alanlarda ihtiyaç duyulur? Neden bir Öğrenci Koçuna gidilir? YGS ve LYS sınav sürecinde ne tür katkıları olur? Sınavlarda bir öğrenci koçuna ihtiyaç var mı? Başarılı olan öğrencilerin genelde bir öğrenci koçu var mı?

Öğrenci Koçu kimdir?
Öğrenci Koçu; çocuğun ailede başlayan, örgün eğitim ve sosyal çevreyle devam eden etkileşiminde oluşmuş etiketlerini, kendisinden beklenenleri, ona sağlam bir kariyer sağlamak adına yapılan yanlış uygulamaları bertaraf ederek, öncelikle öğrencinin kendini tanımasına fırsat tanıyan bir faaliyet alanıdır.
Öğrenciye; ‘Ben ailemden ve çevremden bağımsız olarak ne istiyorum, neyi yaparsam mutlu olurum, hangi yeteneklere sahibim, isteğime ulaşmak için nasıl bir yol haritası çizmeliyim? Gibi sorulara cevaplar buldurarak – ki cevabı öğrencinin kendisine buldurmak çok önemlidir- içsel kaynaklarını fark edip, onları hedefine ulaşmak amacıyla daha etkili ve verimli kullanması sürecinde yol arkadaşlığı yapar.

Öğrenci Koçluğu Uygulaması nasıldır? Öğrenci Koçu ne yapar?
Öğrenci velisi ile birlikte görüşmeye geldiğinde öncelikle bir tanışma seansı yapılır. Bu seansta koç kendisinden beklenenleri sorar, kendisisinin yapabileceklerini açıklar, öğrencinin genel bilgilerini alır, koç ile öğrenci arasında kriterleri meslek platformunca belirlenen yazılı bir anlaşma imzalanır. Koç görüşme boyunca öğrenci ve veliyi aktif dinleyerek ve gözlemleyerek hem tanıma fırsatı bulur hem de karşılıklı uyum sürecini başlatmış olur. İlerleyen seanslarda hedef belirleme, planlı ders çalışma, sınavlarda başarılı olma sanatı, YGS ve LYS ile TYT-YT sınavlarında sınav sürecini yönetme becerisi kazanma, zaman yönetimi, etkili çalışma, motive etme, öğrenme teknikleri, anlayarak hızlı okuma teknikleri gibi konularda çalışılır.

Ne zaman Öğrenci Koçu’na gidilmeli?
Aileler ve öğretmenler çocuğun kariyer planını yaparken onun öz kimliğini, yeteneklerini, hayallerini gölgede bırakacak şekilde onu kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmeye çalışarak bir kalıba sokmaya uğraşıyorlar. Bu süreçte kendini yeterince ifade edemeyen, kendine ait olmayan bir yolda sürekli çırpınıp duran öğrenciler iletişime kapanma, agresifleşme, motivasyon düşüklüğü gibi onların performansını olumsuz etkileyecek engellere takılıyorlar. Tabiri caizse tam da bu çaresizlik noktasında öğrenci koçuna başvurulmalıdır.

Öğrenci Koçuna neden ihtiyaç duyulur?
Günümüzde çocukların en çok ihtiyaç duyduğu şey anlaşılmaktır. Onlar nasihat, eleştiri, yorum, onay, soru gibi tepkileri istemiyorlar. Karşılarında onları aktif dinleyip söylediklerini onlara yansıtacak birilerine ihtiyaç duyuyorlar. Bu şekilde rahatlayarak asıl sorun ve çözümlere ulaşabiliyorlar. Önemli olan ilk etapta, onların duygusal tıkanıklarını gidermek için onları anladığımız hissettirmek. Daha sonra uygun soru ve tekniklerle potansiyellerini ve hayallerini keşfetmelerine yardımcı olmak. Öğrenci koçu tüm bunları yaparak çocuğa aslında kapılar açıyor. Çocuğun ne önünde ne de arkasında duruyor, tam yanında ve onun hızında ilerliyor.

Öğrenci Koçu seçerken veliler nelere dikkat etmelidir?
Öğrenci koçu seçerken velilerin dikkat etmesi gereken birçok nokta var. Bu meslek günümüzde çok yaygın olmayan ancak giderek önem kazanan bir meslek. Yaygın olmadığı için de veliler öğrenci koçu ararken yanlış adreslerle karşılaşabiliyorlar. Öğrenci koçu olarak seçeceğinizi kişinin öncelikle bu konuda yetkili bir kurumdan eğitim alarak, sertifika almaya hak kazanmış olması gerekir. Sertifika öncelikle koşul olmakla birlikte koçluk becerileriyle donatılmadıkça yeterli yetkiyi sağlamaz. Öğrenci koçluğu çocukla gezip tozmak, günlük hayatta çocuğa eşlik etmek değildir. Çocuğa akıl vermek, yol göstermek, çalışma planı hazırlayıp çocuğun eline tutuşturmak değildir. Bu konularda veliler bilinçli hareket etmelidirler.

Bilgece Eğitim Merkezinde Eğitim Koçluğu sistemimiz sınav süreçlerinde uzun yıllardır tecrübeli uzmanlardan oluşmaktadır. Eğitim koçlarımız öğrencilerimizin etkili ders çalışma yöntem ve tekniklerini bulmasına yardımcı olur. Her öğrenci için kendi eğitim koçu tarafından öğrenciye özel programlar hazırlanır. Öğrencinin hangi dersten eksiği olduğu saptanır ve bu eksik için alması gereken derslere yönlendirilir. Bu sayede verimli  bir ders çalışma sistemi oluşturulur.

Sınav süreçlerinde öğrencilerin konu eksiklerini takip eden koçlar bu alanda gereken desteği sağlayarak konu eksiklerini zamanında kapatır. Öğrenci sınava girmeden yeterince soru çözecek bir programa sahip olur.

Sınav süreçleri zorlu süreçlerdir ve bu alanda uzman desteği öğrenci ve veliler için gerekli olabilir.

Son Yazılar